ריביות משכנתא

אז מה היא ריבית למשכנתא

המשמעות הפיננסית הכללית של המושג "ריבית" הינה תשלום עבור עצם האפשרות שניתנת לנו להשתמש בכסף שאינו שלנו. תשלום זה משולם במשך כל תקופת ההלוואה בנוסף לסכום ההחזר, והוא תלוי במדדים משתנים מצד אחד ונגזרת של גורמים קבועים מצד שני.
סכום הריבית מגלם בתוכו את הסיכון שבתנודתיות במשק, וזאת על מנת להגן על הלווה כך שהכסף ש"נקלח" ממנו לא יאבד מערכו הריאלי. אפשר לראות זאת כמעין פיצוי על כך שללווה אין יכולת לעשות עם הכסף הזה שימושים מניבים אפשריים אחרים. כמו כן, משמשת הריבית כמנגון פיקוח המפצה על פיגורים בהחזרים.
שער הריבית נקבע בדרך כלל כאחוז מסוים מסך כל ההלוואה (הקרן), והוא יכול להיפדות בתשלום אחד בעת לקיחת ההלוואה או בעת פרעונה, או במועדים מסוימים שעליהם הסכימו המלווה והלווה.
בנושא זה כדאי להבדיל בין הצמדה לריבית, כאשר הצמדה שומרת על ערכו הריאלי של הכסף ביחס למדדים שונים במשק, וריבית נושאת בחובה את הרווח (או הסיכון) אשר יעמוד בסופו של דבר לרשותו של הלווה על עצם העובדה שהלווה את הכסף (כעיסקה לכל דבר המיועדת לעשיית רווחים).
בעסקאות פיננסיות כגון הלוואות, גדולות וקטנות כאחד, משמשים הבנקים כמתווכים העיקריים בין המלווים לבין הלווים.
מצד אחד הם מעניקים הטבות עבור מי שאינו זקוק כרגע למזומן שבידו ומפקיד אותו תמורת ריבית בבנק, אשר מצידו מלווה אותו בריבית גבוהה יותר עבור מי שכן זקוק לו לכרגע.
הרווח של הבנק, אם כן, מתקבל בין היתר מהפרש הריביות בעסקאות מסוג זה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WhatsApp chat
דילוג לתוכן