חשיבות שמאי לפני עסקת מכר

על מנת לאמוד את הערך של הבית חשובה חוות דעת מקצועית של איש המקצוע האמון על הערכת שווי- שמאי מקרקעין. עבור הבנק המלווה כסף לרכישת נכס הערכת שמאי נותנת לו אינדיקציה על אודות ערך הנכס. הערכת ערך הנכס חשובה מאוד לגבי המלווים והלווים כאחד. היא מהווה חלק בלתי נפרד מייעוץ ומליווי פיננסי. לבד מהערכת שמאי שנעשית ביוזמה הבנק חשוב לבצע גם הערכת שמאי פרטית. במקרה שמתגלע פער בין שתי ההערכות, צריכה להידלק נורה אדומה.

על חשיבות השמאי ניתן ללמוד גם, לצערנו, על דרך השלילה. להלן מקרה פרטי שאירע: זוג צעיר רכש דירת מגורים בת שני חדרים בתל אביב. בני הזוג שילמו תמורה מלאה על הנכס. הם לא הסתייעו בשמאי מקרקעין וחתמו על הסכם הרכישה ללא הערכת שווי מקצועית. בשלב מסוים הם ביקשו לקבל משכנתא על הדירה. שמאי מקרקעין מטעם הבנק הגיע לבצע הערכת שווי.

כאשר הגיע שמאי התברר כי אין מתאם בין היתר הבנייה ובין השטח הבנוי בפועל.
התברר, כי על פי היתר הבנייה הדירה קטנה באופן משמעותי ( כמעט חצי) מהדירה הבנויה. בני הזוג נאלצו להוציא היתר בנייה חדש שיהיה תואם את שטח הדירה בפועל.

חשוב לציין, כי לא אחת הסיבה למחיר אטרקטיבי של דירה מוצעת למכירה עשויה להיות, בין השאר, העדר המתאם בין השטח לפי היתר הבנייה ובין השטח של הדירה בפועל. ההוצאה הכספית הגדולה שנדרשה מבני הזוג היתה יכולה להיחסך אילו נערכה הערכת שמאי מבעוד מועד.

ההערכה נדרשת על מנת לבדוק לא רק את היתרי הבנייה אלא את כל שאר הבדיקות הנדרשות.
עלות השמאות לפני רכישה אינה גבוהה והיא ודאי מוצדקת ומועילה- לבד מהיותה הכרחית!- על מנת להימנע ממצבים שבהם נדרש תשלום גבוה מאוד שנגרם כתוצאה מהעדר שמאות.

עסקות נדל"ן הן עסקאות מורכבות. חלים עליהם תקנות וכללים רבים. מי שאינו מומחה בתחום ודאי לא מסוגל להבין את משמעותם והשלכותיהם. שמאי מקרקעין בודק את היטלי המס, היטל השבחה, שווי זכויות בנייה קיימות ועתידיות, חריגות בנייה, פער בין היתר הבנייה לבין הבנייה בפועל ועוד שורה של פרמטרים חשובים ורלוונטיים לקביעת ערך הנכס.

הערכת שמאי בלתי תלוי – בניגוד להערכת שמאי מטעם הבנק, אשר באופן טבעי מייצג את האינטרס שלו – מאפשרת לכם לבוא מוכנים לקראת חתימה על עסקת המכר ולקבל תמורה הולמת על כספכם.
על מנת לבחון את כל ההיבטים החשובים והרלוונטיים עבורכם חשוב ומומלץ לשכור את שירותיו של יועץ משכנתאות.

ייעוץ משכנתא הוא תנאי הכרחי ללקיחת הלוואה בתנאים שלא יחייבו אתכם לחיות חיי עבדות במשך עשרות שנים ויאפשרו לכם לקיים רמת חיים סבירה על אף ההכרח להחזיר מדי חודש אלפי שקלים לבנק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WhatsApp chat
דילוג לתוכן