מה חשוב לדעת לפני שנכנסים לקבוצת רכישה

קבוצת רכישה היא קומץ של אנשים המתאגדים לצורך רכישת קרקע פרטית עליה מתכוונים לבנות פרוייקט שמטרתו להוזיל את מחיר כלפי כל יחידת דיור בנפרד.

 

התארגנות של אנשים פרטיים לרכישת קרקע ובניית פרויקט מגורים משותף עליה ללא תלות בקבלן או ביזם. הקבוצה מאתרת את הקרקע, מגייסת את הרוכשים העתידיים, מקבלת הצעות מחיר מאנשי מקצוע ומתנהלת מולם.

מה היתרון לרכוש כקבוצה?

היתרון העצום של קבוצות רכישה לעומת רכישה יד ראשונה מקבלן נעוץ בהבדל העסקה הנדל"נית. בעוד שקבלן מחוייב לשלם מע"מ על שווי הקרקע קבוצת רכישה לא חייבת בתשלום מס ערך מוסף על קרקע פרטית.  מעבר לכך קבלן מגלם בתמחור הפרוייקט הוצאות פרסום וסיכון אם לא ימכור את כל הדירות – נושאים שלא נוגעים לקבוצת הרכישה כיוון שחברי הקבוצה יהיו בעלי הדירות. בנוסף ישנן עלויות מימון הפרויקט שלרוב יהיו גבוהות יותר לקבלן ולסיום כמובן הקבלן דורש לעצמו את הרווח היזמי שלרוב מגולם במחיר בדירה.

אז איך זה עובד?

 

הפיקוח ההדוק של רשויות המס הובילו לשינויים משמעותיים בארגונם של קבוצות רכישה בשנים האחרונות. קבוצות הרכישה הראשונות עבדו במתכונת לפיה לקבוצה התלווה איש מקצוע אשר היה מגייס קבלנים ואנשי מקצוע נוספים משלב ההרשמה של הקבוצה ועד לקבלת הדירה בפועל.

מעצם הליווי המקצועי, ברור כי אותם קבוצות נושאות אופי יזמי, בשונה מאופי פרטי בו אדם מן היישוב הוא זה אשר מפקח ובונה את התהליכי הבנייה. הבעייתיות המרכזית בהקמת קבוצת רכישה נעוצה בדיני מיסוי מקרקעין  לפיהם פרויקטים יזמיים כפופים למיסוי מלא. הכדאיות במישור המיסים הובילה לשינוי תפיסתי בכל הקשור להתארגנות קבוצות רכישה.

כיום מארגן הקבוצה הוא זה אשר מאתר את החלקה הפוטנציאלית, מאגד את הרוכשים ומלווה את רכישת הקרקע מול הגופים השונים. משלב זה הקבוצה ברשות עצמה ויחד עם העו"ד המתמחה בקבוצות רכישה,המלווים את הפרוייקט קובעים ועד , בוחרים קבלנים ואנשי מפתח לשם הצלחת הפרוייקט.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WhatsApp chat
דילוג לתוכן